Jedálniček - základné fakty
Počet zobrazení 1532
Medzi najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú zdravie, patrí životný štýl - súhrn našich aktivít a spôsobu života ( napr. stravovacie návyky, pohybová aktivita, spánok, nefajčenie, optimizmus ).
Každý z nás môže významne ovplyvniť svoje zdravie a najjednoduchším, ale súčasne aj najdôležitejším prostriedkom ako si zdravie udržať čo najdlhšie, je správna výživa. K tomu potrebujeme informácie nielen o zložení, vhodnosti a množstve jedla, ale aj to, ako v našom tele pôsobí.
Pri nevhodnom stravovaní sa môžu napríklad vyskytnúť :
- únava, zápcha, znížená imunita, pálenie záhy
- podvýživa, nadváha a obezita
- cukrovka 2.typu
- vysoký krvný tlak
- vysoká hladina cholesterolu
- zvýšená hladina kyseliny močovej
- srdcovo-cievne ochorenia
- rakovina
Existujú všeobecné odporúčania na zdravé stravovanie a prevenciu ochorení, vrátane obezity, ako - jesť viac zeleniny a ovocia, obmedziť mastné jedlá a sladkosti, pravidelne cvičiť, dodržiavať pitný režim, nefajčiť, obmedziť alkohol.
Viem, že väčšina z Vás pozná zásady správnej výživy, viete ale ako tieto poznatky previesť do praxe a zostaviť si vlastný a chutný jedálničiek?
Na začiatku každej zmeny je treba ujasniť si dôvody, prečo vlastne chcete chudnúť?
Vedú vás k tomu zdravotné dôvody, okolie, pekné oblečenie do ktorého sa nevmestíte?
Alebo ste si povedali :
- keď budem jesť zdravo, budem mať viac energie,
- musí to byť výborný pocit, mať spevnené svaly,
- viem, že cvičenie zmierňuje napätie a starosti, zahrám si futbal,
- zníži sa mi tlak a prestane ma páliť záha a budem užívať menej liekov.
Ďalším dôležitým faktorom je určenie denného príjmu energie, ktorý je u každého človeka ovplyvnený odlišnou stavbou tela, spôsobom života, pohybom, spaľovaním tukov, prípadne skladbou črevnej mikrobioty.
Môžeme ho zistiť meraním na bioimpendančnom prístroji, stanovením hodnoty bazálneho metabolizmu, ku ktorému sa pripočíta energia dennej fyzickej aktivity.
Preto, aby sme schudli, je potrebné dosiahnuť negatívnu energetickú bilanciu, to znamená znížiť príjem energie alebo zvýšiť výdaj energie pohybovou aktivitou.
Vo väčšine prípadov je odporúčaný denný energetický príjem pri chudnutí pri bežnej aktivite (nižšej) medzi 1 435 – 1 675 kcal (6 000 – 7 000 kj) za deň u žien, u mužov je to približne 1 675 – 2 153 kcal (7 000-9 000 kj). Je vhodné dať si reálne ciele, to znamená postupné chudnutie v priemere 0,5-1 kg týždenne, celkovo 2 – 4 kg mesačne.
Pri chudnutí 1 kg telesného tuku je potrebný energetický deficit cca 5 981 – 7 177 kcal (25 000-30 000 kj).
V prípade, že znížime denný energetický príjem o 479 kcal (2 000 kj ), o týždeň je to 3349 kcal (14 000 kj), čo znamená 0,5 kg tuku týždenne a to je optimálna rýchlosť chudnutia.
Z mojich skúseností s klientmi vyplýva, že zapisovanie jedálnička a stravovacích návykov pomôže naštartovať redukčný režim.
Pravdivý a podrobný zápis jedálnička a správania sa pri jedle počas určitého obdobia, vrátane víkendu, upozorní na chuťové preferencie, poruchy správania pri jedle, emočné a psychické podnety. Nastavený stravovací plán by mal byť vyvážený, aby sme nepociťovali výkyvy v hladine glykémie v priebehu dňa.
Ako to dosiahneme ?
Z potravín, ktoré obsahujú sacharidy, uprednostníme tie, ktoré majú nízky alebo stredný glykemický index, a budeme ich kombinovať s jedlom ktoré má väčší obsah bielkovín a súčasne nižší obsah tukov.
Celodenná strava by mala byť tvorená 3-5 dennými jedlami, s odstupom minimálne 3 hodín. Dlhší odstup medzi jedlom podporuje stabilnú hladinu glykémie pred ďalším jedlom a zlepšuje citlivosť na inzulín. Súčasťou jedálnička by mal byť dostatok zeleniny ( 400g ) a ovocia (200g), ovocie najmä dopoludnia alebo ako zákusok. Je potrebné dodržiavať pitný režim, nepiť sladené nápoje a obmedziť alkohol.
Pre zaujímavosť, čo sa zapisuje do Záznamového archu?
Doba jedla, čo ste zjedli a vypili, množstvo jedla, kde, s kým, čo ste pri tom robili, či ste mali hlad, akú ste mali náladu, emócie a pocity.
Ako vyzerá denný jedálničiek v praxi ?
Referenčná hodnota energetického príjmu priemerného dospelého človeka na deň: 2000 kcal ( 8400 kj ), teda denne by sme mali zjesť :
- 250 g sacharidov, z toho cca 50 g prirodzene sa vyskytujúcich (ovocie, mliečne výrobkyz toho max. 40 g cukru pridaného (voľného)
- 100 g bielkovín
- 60 g tuku – max 20 g nasýtených tukov na deň, 1/3 živočíšne,
- 40 g nenasýtených tukov na deň , 2/3 rastlinné oleje, ryby
- 25-30 g vlákniny
- 5 g soli,
- pitný režim
Zdravé stravovanie začína nakupovaním a našou pripravenosťou a motiváciou ku zmene. Je potrebné čítať obaly potravín a dbať na zloženie, kvalitu, množstvo a spracovanie jedla, správne sa rozhodnúť a vybrať vhodnejšiu alternatívu stravy pred tou menej vhodnou.